data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Droga Krzyżowa z Ojcem Świętym

2016-07-29 / Biuro prasowe ŚDM

Wychodząc na przeciw młodemu odbiorcy wydarzenia, autorzy postanowili stworzyć współczesną Drogę Krzyżową, która w nowy, niespotykany dotąd sposób zwracać będzie uwagę nie tylko na ostatnią, męczeńską drogę Jezusa, ale także przedstawi Drogę Krzyżową jako Drogę Miłosierdzia. Tradycyjny schemat 14 stacji został połączony z 14 uczynkami miłosierdzia co do ciała i co do duszy. W ten sposób każda stacja dotykać będzie wybranych problemów, z którymi boryka się dzisiejszy młody człowiek: szacunek do życia, bieda, głód, cierpienie, śmierć, uwolnienie od grzechu, odwaga i heroizm wiary, samotność. Poprzez konkretne wspólnoty Kościoła wskazujemy, że Kościół niesie miłosierdzie i pomaga w tych dramatycznych sytuacjach.

Autorem rozważań przy każdej stacji Drogi Krzyżowej jest bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej, znany historyk Kościoła, kaznodzieja i rekolekcjonista oraz odpowiedzialny w Episkopacie Polskim za dzieło nowej ewangelizacji.

Każda stacja to spotkanie z inną formą artystyczną, obrazującą nazwę i treść stacji. W tym celu twórcy wykorzystali różne, nowoczesne, czasem odważne, awangardowe, czasem symboliczne formy sztuki; począwszy od tańca nowoczesnego, malarstwa muralowego, akrobacji powietrznej, animacji komputerowej, aż po performance i sztukę ulicy. Wirtuozeria i kunszt zaproszonych do projektu artystów, oraz nietuzinkowe przedstawienie poszczególnych stacji ma na celu nie tylko przybliżyć temat wydarzenia, ale także wykorzystać takie formy sztuki i nowoczesnego performancu, które będą widowiskowe i czytelne dla młodzieży na całym świecie.

Kierownictwo muzyczne nad całością projektu objął prof. dr hab Wiesław Delimat. Oprawę muzyczną nabożeństwa stanowić będzie orkiestra smyczkowa, chór oraz trójka solistów: Anna Pehlken - sopran, Paweł Tomaszewski - fortepian i Adam Bałdych - skrzypce. Nadzór choreograficzny -Karolina Domańska. Autorem i reżyserem tego wydarzenia jest Mateusz Polit - reżyser, choreograf - twórca nowoczesnych widowisk, spektakli teatralnych i wydarzeń artystycznych zarówno w kraju jaki za granicą.

Dodatkowym wyróżnikiem stacji Drogi Krzyżowej będą żywe drzewa - kilkumetrowe dęby, stojące w donicach przy każdym podium. Obok nich będą stały tablice z nazwą stacji oraz korespondującego z nią uczynku miłosierdzia. Te 14 drzew wraz z tablicami zostanie po ŚDM przewiezione i posadzone naterenie Sanktuarium św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się"w Łagiewnikach. Staną się żywą i stale rosnącą Drogą krzyżową, pamiątką ŚDM 2016, którą każdy pielgrzym wprzyszłości będzie mógł przejść i rozważać pasyjne tajemnice Jezusowej Męki i Miłosierdzia.

Reżyseria –Mateusz Polit. reżyser, choreograf, wykładowca tańca współczesnegoi ruchu scenicznego. Autor widowisk multimedialnych, spektakli teatralnych, show taneczno – muzycznych oraz programów telewizyjnych. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej oraz Szkołę baletową im. Feliksa Parnella w Łodzi. Twórca zespołu profesjonalnych tancerzy współczesnych, gimnastyków, akrobatów i aktorów Art Project Ballet. Współtworzył wiele przedsięwzięć artystycznych w kraju i za granicą (widowiska,spektakle, festiwale) oraz liczne realizacje telewizyjne.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam