data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Zabezpieczenie medyczne Światowych Dni Młodzieży

2015-10-30 / Wolontariat


Siłą ŚDM są wolontariusze. Osobne miejsce w tej grupie zajmują wolontariusze medyczni. Spotkanie młodych z papieżem to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, podczas którego każda para „medycznych rąk” będzie potrzebna. 

Kategorie wolontariuszy medycznych


Za koordynację zabezpieczenia medycznego podczas ŚDM będzie odpowiadać Dyrektor Zarządu Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, dr n. med. Małgorzata Popławska. Pozyskaniem wolontariuszy i dbaniem o kontakt pomiędzy koordynatorem a Komitetem Organizacyjnym ŚDM zajmie się natomiast Zespół ds. zabezpieczenia medycznego, który już funkcjonuje w ramach Sekcji Logistycznej.

Struktura zabezpieczenia będzie składać się z trzech poziomów. Pierwszy z nich to zawodowa służba zdrowia (szpitale, przychodnie, Pogotowie Ratunkowe etc.) Drugą grupę stanowią organizacje pozarządowe oraz prywatne firmy medyczne, którzy oddają do dyspozycji Komitetu Organizacyjnego swoich wolontariuszy, pojazdy oraz niezbędny sprzęt.

Poziom trzeci stworzą wolontariusze, którzy zarejestrują się w systemie rejestracyjnym na oficjalnej stronie ŚDM. Zostaną oni podzieleni na pięć kategorii: lekarz, pielęgniarka/pielęgniarz, ratownik medyczny, ratownik po kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, osoba po kursie Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

Osoby wypełniające formularz w systemie rejestracyjnym zostaną poproszone o informacje na temat swojej dyspozycyjności (szczególnie w dniach 25 – 31 lipca 2016) oraz o przesłanie skanu uprawnień do wykonywania działań medycznych na terenie Polski (w miejscu załączenia skanu listu polecającego).

Istnieje również możliwość zgłaszania grup, które wcześnie już ze sobą współpracowały podczas zabezpieczeń medycznych. Wówczas należy w systemie rejestracyjnym, w polu „Uwagi/komentarze” wpisać nazwę grupy bądź nazwisko jej lidera. W miarę możliwości chęć współpracy w ramach jednej grupy zostanie uwzględniona w planie zabezpieczenia.

Monika Tota z zespołu ds. zabezpieczenia medycznego zwraca uwagę na jeszcze jedną kategorię wolontariuszy w ramach poziomu trzeciego, studentów kierunków medycznych. – Chętnie przyjmujemy zgłoszenia również od studentów. Umieją bardzo dużo, lecz jeszcze nie posiadają uprawnień do wykonywania zawodu. Mimo to, także dla nich przewidzieliśmy pewne zadania w trakcie zabezpieczenia medycznego ŚDM. W ich przypadku prosimy o skan zaświadczenia z uczelni, na którym widnieje informacja o nauce na kierunku lekarskim, pielęgniarskim bądź ratowniczym – mówi Monika Tota.

Wolontariat medyczny podczas ŚDM

W zależności od wybranej opcji pakietu rejestracyjnego wolontariusza, Komitet Organizacyjny gwarantuje wszystkim zarejestrowanym zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie oraz transport na miejscu w ramach przydzielonych zadań.

W tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie ŚDM wolontariusze medyczni przejdą szkolenia z zakresu kwestii logistycznych, m.in. zapoznanie z topografią miasta, sposobami komunikacji w zespole, procedurami medycznymi itp.

Zabezpieczenie medyczne będzie obejmować Wydarzenia Centralne oraz wszystkie imprezy towarzyszące. – Ktoś może się zdziwić, że np. w trakcie Mszy otwarcia pełni dyżur w miejscu, gdzie nawet z daleka nie widać papa mobile, ale taka jest specyfika wolontariatu medycznego i trzeba być jej świadomym zgłaszając się do tego typu współpracy. W miarę możliwości postaramy się jednak tak zorganizować plan zabezpieczenia, aby każdy przynajmniej raz dyżurował w miejscach Wydarzeń Centralnych lub miał możliwość w nich uczestniczyć w czasie wolnym – wyjaśnia Monika Tota.


Dominika Stoszek


Pytania dotyczące wolontariatu medycznego należy kierować na adres: zabezpieczeniemedyczne@krakow2016.com

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam