data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Z nami i z całym światem

2016-06-22


Jezus tęskni za Tobą, chce byś był blisko Niego. Nie lękaj sięwstań i idźPatrz na świat mocą miłosierdzia, zostań radosnym misjonarzem miłosierdzia i nieś je całemu światu. Podsumowanie rekolekcji przed ŚDM „Dla nas i całego świata”.

Siedem spotkań, siedmiu gości, siedem konferencji. Za nami cykl rekolekcji przed Światowymi Dniami Młodzieży „Dla nas i całego świata”- spotkań z Bogiem i Jego Słowem. Podsumujmy etapy przygotowań duchowych, prowadzące nas do jak najlepszego przeżycia ŚDM. 

Po pierwsze: nie daj Mu tęsknić. Pan Bóg wzywając nas mówi „Pójdź za Mną”, tęskni za tym, by być z Nim.  - To, co najbardziej zamyka nam uszy na słowo "tęsknię" to jest grzech. Jeśli nasze serca nie są wyspowiadane, jeśli na tych polach podczas ŚDM nasze serca nie będą wyspowiadane, to będzie bez sensu, bo będziemy mieć zamknięte serca– mówił ks. Michał Olszewski. 

Bądź blisko Niego. Kiedy Pan Bóg nie będzie już za nami tęsknił, musimy być blisko Niego. Wtedy wszystko będzie możliwe. – To, czego najbardziej potrzebujemy to bliskości Boga, bo jak o tą bliskość będziemy walczyć, to On wszystkie rzeczy w nas zrobi – mówił o. Adam Szustak.

Nie lękaj się robić rzeczy niemożliwych. Nie da się budować wspólnoty na wspólnym strachu, poczuciu zagrożenia – mówił bp Grzegorz Ryś. - Decydujcie się w życiu na to, co jest niemożliwe! To, co możliwe możecie robić bez Chrystusa, bez łaski, bez miłosierdzia. Na tym polega chrześcijaństwo, że robisz rzeczy niemożliwe!

Rusz się, idź i głoś. - Człowiek, który doświadczył miłosierdzia Boga, nie może siedzieć w czterech ścianach i cieszyć się własnym szczęściem. Ks. Artur Godnarski wzywał, by nie chować miłosierdzia tylko dla siebie - Jezus wyświadczył miłosierdzie paralitykowi, a ten kto go doświadczy, nie może tego miłosierdzia schować do swojej kieszeni i cieszyć się swoim małym szczęściem. Jezus każe mu wziąć nosze, uruchamia człowieka, popycha go do przodu, i mówi idź, nie siedź tylko i módl się. Idź! Rusz się, zmień coś!

Patrz na innych z mocą miłosierdzia. - Najważniejszy uczynek miłosierdzia to ten, który możesz uczynić tutaj, teraz, dzisiaj. Bez czekania na jutro. To jest ważne, bo czasami tylko spojrzenie może zmienić życie twojego brata. Musimy patrzeć na świat mocą miłosierdzia – mówił ojciec Enrique Porcu.

Nieś miłosierdzie z radością.  - Chodzi o to, żeby osoby zaprowadzić do Jezusa, aby ci, którzy przybędą na ŚDM, mogli przeżyć z Nim osobiste spotkanie, aby mogli otrzymać nowe wylanie Ducha Świętego – mówił Jose Prado Flores. - To, czego Kościół najbardziej dziś potrzebuje to radość z tego, aby być uczniem, misjonarzem. To jest najważniejsze, do tego zostaliśmy powołani i wysłani. A dlaczego miłosierdzia? Dlatego, że Jezus dał nam Ducha Świętego i znakiem, że go masz jest radość! (…) To jest nasze powołanie! To jest piękna misja nam powierzona: bycie radosnymi uczniami, misjonarzami miłosierdzia. Wtedy świat nam uwierzy.

Dla nas i całego świata. - Cały Kościół jest posłany do świata, a świat jest gotowy, aby słuchać. Duch Boży pobudza w tobie i we mnie Boże miłosierdzie, dar którego potrzebujemy, aby wykonać posługę jako świadkowie – mówił Ulf Ekman.- Te cudowne owoce miłosierdzia nie są tylko dla nas, ale dla całego świata. Owoc twojego życia jest dla kogoś innego, bo żadna jabłonka nie zjada swoich własnych jabłek, ktoś inny je zjada. Owoc Ducha Świętego wyprodukowany przez Niego w Twoim życiu jest dla kogoś innego, to jest Boże miłosierdzie (…). Modlimy się o nowe pokolenie chrześcijan, za wszystkie młode osoby, które przyjadą na Światowe Dni Młodzieży, aby powstało nowe pokolenie, które pokaże i zamanifestuje Bożą łaskę i miłosierdzie w tym świecie, żebyśmy widzieli, że ten świat się zmienia. Świętujmy więc miłosierdzie Boga, które trwa na wieki!

Czym będą ŚDM? Rewolucją w życiu młodych ludzi. Objawieniem chwały Bożej. Szansą, aby tęsknota przemieniła się na przebywanie z Bogiem przez całe życie. Misją. Wylaniem Ducha Świętego. Doświadczeniem miłosierdzia i zaniesieniem go innym. I w końcu tajemnicą - przygotowaną dla każdego z osobna.

Przed nami najważniejsze spotkanie z udziałem nas i całego świata. Powtarzamy za ojcem Antonello Cadeddu, że ŚDM ani się nie zaczynają ani się nie kończą. One trwają i mają w nas trwać przez cały czas. A powyższe wskazówki są drogowskazami, które prowadzą nas do Boga, od którego otrzymujemy miłosierdzie, przebaczenie i głosimy je innym, że Bóg wybaczy również Tobie i zmieni Twoje życie. Tym są i będą Światowe Dni Młodzieży.


Zofia ŚwierczyńskaRekolekcje przed ŚDM „Dla nas i całego świata” to cykl siedmiu spotkań, odbywających się co miesiąc - od grudnia do czerwca - składających się z czterech części: wywiadu z gościem rekolekcji, Eucharystii, konferencji oraz modlitwy uwielbienia. Spotkania prowadzili znani katoliccy blogerzy – Tomasz Adamski i Mateusz Ochman. W każdej edycji wzięli udział zaproszeni goście: ojcowie Antonello Cadeddu i Enrique Porcu, ks. Michał Olszewski, o. Adam Szustak, ks. Artur Godnarski, bp Grzegorz Ryś, Jose Prado Flores oraz Ulf Ekman.

W trakcie spotkań rozważane były uczynki miłosierdzia co do ciała i duszy oraz przedstawiane sylwetki krakowskich świętych, w ramach projektu „Miasto Świętych”: św. Stanisław BM, św. Brat Albert, św. Szymon z Lipnicy, św. Stanisław Kazimierczyk, św. Jacek Odrowąż OP, sł. B. ks. Piotr Skarga SJ, św. Józef Sebastian Pelczar, św. Jadwiga, św. Jan Paweł II, św. Kinga, św. Jan Kanty oraz św. s. Faustyna Kowalska. Materiały filmowe pokazywane podczas rekolekcji można obejrzeć TUTAJ

Podczas spotkań modlitwę prowadziły wspólnoty i zespoły muzyczne: Przymierze Miłosierdzia, Nowe Jeruzalem, OWCA, Głos na Pustyni, Janki, niemaGotu, o asystę liturgiczną i liturgię słowa troszczyły się krakowskie duszpasterstwa akademickie: U Dobrego, Na Górce, Skałka, Na Miasteczku, U Brata, Beczka, św. Anna, DAR, DAP, Ziemia Boga, Kazimierz, WAJ, Mrowisko.

Nad całością organizacji rekolekcji czuwała Sekcja Pastoralna KO ŚDM Kraków 2016.
Materiały filmowe ze spotkań są dostępne na kanale YouTube TUTAJ

Relacje z poszczególnych edycji rekolekcji:

Rekolekcje były transmitowane na antenie Radia Profeto.pl, przez Internet, na kanale YouTube w języku polskim, angielskim i hiszpańskim. 
Rekolekcje zgromadziły w łagiewnickim Sanktuarium 24 500 osób. Najwięcej uczestników, bo ok. 6000, przyszło w lutym, aby wysłuchać słowa o. Adama Szustaka OP. Dominikanin przyciągnął także najwyższą liczbę osób oglądających transmisję on – line na stronie oficjalnej ŚDM, na kanale YouTube oraz słuchaczy Radia Profeto. Wśród rekolekcjonistów z zagranicy, to Jose Padro Flores dotarł ze swoimi konferencjami do najliczniejszej grupy odbiorców.
Medium, do którego najchętniej sięgali zainteresowani rekolekcjami, to Twitter. Przez siedem miesięcy posty prześledziło 1 197 724 użytkowników. Wśród nich najwyższy odsetek stanowią osoby hiszpańskojęzyczne. Drugim najczęściej wybieranym medium było Radio Profeto, które zgromadziło 171 800 słuchaczy. 


Szczegółowe zestawienie przedstawiające oglądalność na kanale YouTube na załączonej grafice.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam