data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

W Parku Miłosierdzia wyrosną cisy pobłogosławione przez Benedykta XVI

2016-07-25 / Wolontariat


Tuż przy Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie powstał Park Miłosierdzia. Dziś (25 lipca) premier Beata Szydło i kard. Stanisław Dziwisz posadzili w nim pierwsze drzewa.


Powstały z inicjatywy polskich leśników Park Miłosierdzia ma być pamiątką Światowych Dni Młodzieży, w którym rosnąć będą cisy. Już w starożytności ludzie upamiętniali wydarzenia sadząc cisa, dlatego że jest to drzewo długowieczne, które może żyć ponad tysiąc lat.

– Sadzimy tutaj las, bo wydarzenie zasługuje na to, Światowy Dzień Młodzieży, Rok Miłosierdzia, przybycie papieża – wymieniał kardynał Stanisław Dziwisz, który później poświęcił park. 


Obecna na symbolicznym sadzeniu drzewek premier Beata Szydło, zwróciła się do wszystkich pielgrzymów przybywających na Światowe Dni Młodzieży: – Chcę szczególnie powitać tych, którzy są dzisiaj z nami w Polsce, cieszymy się, że jesteście tutaj. Wolontariuszom dziękowała za ich obecność: – To jest wasze święto, to jest wasz czas. Jesteśmy dzisiaj tutaj przede wszystkim dla was, chcemy się z wami spotykać, rozmawiać, bawić – mówiła premier Szydło. Nawiązała również do tragiczne wydarzeń ostatnich dni, rozgrywających się w m.in. w Niemczech. Zaznaczyła jak ważne, w obliczu tych trudnych wydarzeń są słowa JPII „Nie lękajcie się”. 


Kardynał Dziwisz odpowiadając na słowa premier Beaty Szydło zapewnił, że młodzież się nie lęka. Mówił, że bezpieczeństwo jest zapewnione nie tylko przez ludzi, którzy są za nie odpowiedzialni, ale też ze strony Opatrzności Bożej. – Jeśli Jan Paweł II chciał Światowe Dni Młodzieży i je rozpoczął, to teraz niech czuwa – mówił metropolita krakowski. 


Przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie drzewka sadzili Prezes Rady Ministrów Beata Szydło i Metropolita Krakowski Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Obecni byli również Minister Środowiska Jan Szyszko, minister Beata Kępa oraz leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. W sadzeniu cisów pomagali im ŚDM-owi wolontariusze, z Polski i zagranicy.


Sadzonki pochodzą z nasion prawie 800-letniego drzewa, które rośnie w opactwie cystersów w Henrykowie. Leśnicy w 2012 roku zabrali je do Rzymu podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników. W Watykanie, w czasie Audiencji Generalnej Ojciec Święty Benedykt XVI pobłogosławił je. 


Zaraz po zasadzeniu drzewek odsłonięto pamiątkowy kamień w kształcie łzy. Głaz wydobyto z wulkanicznej skały góry Wdżar - szczytu w paśmie łączącym Lubań z Pieninami. 

 

Ewelina Słomka

Fot. Marianna Gurba

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam