data: 26.07 - 31.07.2016

Poznaj Kraków

Sukiennice

Sukiennice

Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na mapie zabytków Krakowa. Nie każdy wie, że można uznać je za najstarszy w Polsce dom handlowy! Kiedyś było to bowiem miejsce z zadaszonymi rzędami kramów, w których sprzedawano sukno. Dzisiaj można znaleźć tutaj stragany z rękodziełem i pamiątkami; dziewczęta mogą zaopatrzyć się w bursztynową biżuterię, a chłopcy w miecze i elementy rycerskiej zbroi. Część Sukiennic zajmuje Muzeum Narodowe z Galerią Malarstwa i Rzeźby XIX wieku prezentującą dzieła wybitnych polskich twórców.

Spacerując pośród arkad pod okiem maszkaronów wieńczących wspaniałą attykę, warto sobie uświadomić, że pierwsze Sukiennice, wówczas kamienne, powstały w XIII wieku. Dopiero wiek później wzniesiony został murowany budynek, który spłonął w wielkim pożarze miasta w 1555 roku. Odbudowa, zakończona cztery lata później, nadała Sukiennicom renesansową formę. 

I jeszcze ciekawostka dla spostrzegawczych! Przechodząc przez usytuowane na krótszej osi budynku przejście można zauważyć wiszący na łańcuchu duży żelazny nóż, z którym związana jest legenda o dwóch braciach, budowniczych wież Kościoła Mariackiego. Gdy jeden z nich zorientował się, że jego wieża jest niższa, z zazdrości zabił brata nożem. Gnębiony wyrzutami sumienia skoczył ze zbudowanej przez siebie wieży.

Czytaj więcej
 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam