data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

Odkryj Boży plan

2016-05-19


O ewangelizacji, uczynkach miłosierdzia oraz o tym, w jaki sposób odkryć Boży plan, z Jose Prado Flores, gościem kolejnej odsłony rekolekcji przed ŚDM „Dla nas i całego świata” rozmawia Zofia Świerczyńska.

Zofia Świerczyńska: Co mają wspólnego uczynki miłosierdzia z ewangelizacją?


Jose Prado Flores: Punktem wyjścia dla mnie jest słowo, które usłyszałem osobiście od Jana Pawła II, który mówił, że największym dziełem miłosierdzia jest ewangelizacja. I teraz dopiero możemy zrobić porównanie pomiędzy poszczególnymi dziełami miłosierdzia i ewangelizacją. Na przykład głodnych nakarmić  – ewangelizacja to jest dać chleb życia. Spragnionych napoić – tzn. dać żywą wodę Ducha Świętego. Nagich przyodziać – tzn. okryć  szatą Jezusa Chrystusa. Strapionych pocieszać – to piękny uczynek, czytamy o nim w Ewangelii wg św. Łukasza 4, 18 – gdzie są słowa o uwolnieniu tych, którzy są uciemiężeni, smutni. Aby dać im radość ducha.

Jak młodzi mogą ewangelizować innych? Nie z ambony, nie w kościele, ale na co dzień?

Należy skoncentrować się na tym co najważniejsze, czyli na Słowie Bożym. Ewangelizować poprzez Słowo Boże bardziej, niż przez jakąkolwiek formę pobożności. Mamy potrzebę aby poznać, pokochać słowo, po to, aby następnie dzielić się tym słowem z innymi, ponieważ słowo ma moc. Jest skuteczne, ma Ducha. To jest najważniejsza rzecz w ewangelizacji – Słowo Boże. I druga rzecz – z radością. Młodzi ludzie są w szczególny sposób wrażliwi na radość, ponieważ niejednokrotnie młodzi żyją w takiej sinusoidzie, radość  - samotność – radość – opuszczenie - radość… Dlatego też jest tyle narkotyków, alkoholu, ponieważ młodzi szukają jakiegokolwiek środka, aby wyjść ze smutku. Ale powinniśmy ukazywać radość ducha. Jest to owoc Ducha Świętego. Więc kiedy ewangelizujemy, powinniśmy dojść właśnie do tego punktu. Ja czynię tak np. w samolocie gdy spotykam jakąś osobę. Przedstawiam Jezusa, pukam do drzwi serca,  jeżeli otworzysz to ja przyjdę i będę z Tobą wieczerzał (Apokalipsa św. Jana 3, 20). Moja motywacja jest taka – otwórz serce Jezusowi, który puka do drzwi Twojego serca. A ludzie pytają się „jak?” a ja odpowiadam – modlitwą. I w tym momencie trzeba uczynić taką odważną modlitwę za osobę, aby ta osoba zaakceptowała Jezusa w sercu, aby ogłosiła Jezusa jako osobistego Zbawiciela, i Pana na sto procent swojego życia. To jest dla mnie najważniejsze. Mówię tak, bo niejednokrotnie robi się wiele rzeczy, które nie przynoszą owoców. Przychodzi się do kościoła, nawet na mszę czy do spowiedzi, nosi się religijne rzeczy… Jest to mało, jeśli nie ma przedstawienia Osoby Jezusa Chrystusa, który stoi przed Tobą. Chcesz otworzyć serce, i przyjąć Jezusa Chrystusa, wtedy dokonują się cuda. Np. uwolnienie od narkotyków. Pewnego razu osoba, która była bardzo blisko samobójstwa, przyjęła Jezusa do swojego serca, powiedziała: ”Jezus jest moim życiem, więc nie mogę uciąć tego życia”.

Czy ŚDM mogą być okazją by bliżej poznać Boga?

To jest najpiękniejsza rzecz, jaka może być! Wyznam Wam coś. Jak rozmawiałem z bp Grzegorzem Rysiem, mówiłem mu o tym, nie można ewangelizować nie przygotowując ewangelizatorów. Ja ofiaruję swój czas po to, żeby przygotować ewangelizatorów w tym sensie – aby ewangelizatorzy, którzy będą szli, będą pukać do serc, będą pomagać otwierać serca, aby te osoby przyjęły Jezusa do swojego serca jako Zbawiciela i Pana. I w taki sposób poczują Ducha Świętego to jest wydarzenie niesamowite!

Dlaczego warto wziąć udział w duchowych przygotowaniach do ŚDM, w rekolekcjach „Dla nas i całego świata”?

Ponieważ jest to okazja, aby lepiej poznać plan Boży. Dlatego. To, co chcę podkreślić to jest to – Boży plan. Papież Franciszek mówi o marzeniu Boga, jakim jest Twoje szczęście. Bóg chce Twojego szczęścia. Tego szuka każdy młody człowiek. Myślę, że to będzie taka radosna prezentacja tego planu.


José Prado Flores – urodzony w Meksyku teolog katolicki, biblista, lider i założyciel międzynarodowej sieci Szkół Ewangelizacji Świętego Andrzeja, autor wielu książek i artykułów dotyczących teologii pastoralnej i duchowości katolickiej oraz kerygmatu i Nowej Ewangelizacji.
Już 21 maja kolejne spotkanie w ramach rekolekcji przed ŚDM "Dla nas i całego świata" w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. 

Podczas spotkania rozważane będą kolejne uczynki miłosierdzia – strapionych pocieszać i nagich przyodziać, przedstawieni zostaną również kolejni święci Krakowa – św. Kinga i św. Jan Kanty. Gościem tego spotkania będzie znany na całym świecie ewangelizator, charyzmatyk i autor wielu książek – Jose Prado Flores.

Podczas rekolekcji, w Sanktuarium obecne będą symbole ŚDM: Krzyż i Ikona Matki Bożej, ponieważ 20 maja – rozpoczyna się peregrynacja symboli po Archidiecezji Krakowskiej, która potrwa aż do 25 lipca.Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam