data: 26.07 - 31.07.2016

Aktualności

Powrót

#MiO: bł. Aniela Salawa

2015-10-13

CZYM JEST PROGRAM MIŁOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Bł. Aniela Salawa (1881-1922)

Czystość serca - czy tylko serca?
Bł. Anielo czym dla ciebie była czystość serca, o którą dbałaś przez całe swe życie?


Dzięki łasce Boże zachowałam ją, Anioł Stróż zwłaszcza w okresie młodości  czuwał nade mną, bo lubiłam zabawy, o co miała do mnie pretensje ma starsza siostra Teresa. Kiedy zmarła, miała lat 25 a ja 19, wtedy zrozumiałam, że ona miała rację. Chodzenie na potańcówki, które wy dziś nazywacie dyskotekami, to duże ryzyko dla ludzi  ceniących swoją godność.


Co chciałabyś nam powiedzieć na temat czystości?


Ja do niej podchodzę jako służąca, którą wy dziś nazywacie sprzątaczką. Moim pierwszym zadaniem było robienie porządków w mieszkaniu właścicieli, którym służyłam.


To dobrze, że z tobą specjalistka od porządków możemy porozmawiać o czystości.  Od czego należy zatem  rozpocząć odkrywani wartości czystości?


Od troski o czyste ręce. One zawsze winny być czyste, tak jeśli chodzi o ich mycie i to wielokrotnie w ciągu dnia, jak i o ich czystość moralną, aby nigdy nie miały udziału ani w kradzieży, ani w podpisywaniu kłamstw na papierze.


Dziękujemy, bo to znak, że jeśli ktoś lubi chodzić z brudnymi rękami, to z nim o czystości serca nie ma co rozmawiać. A czy możesz podać kolejny krok świadczący o szacunku do czystości?


Jest nim troska o higienę ciała i czysty ubiór. Kąpiel każdego dnia jest konieczna, bielizna i codzienne ubranie  też wymaga prania i czyszczenia  prawie każdego dnia.


Jak się widzi człowieka niechlujnie ubranego, o brudnych butach, to o czystości serca z nim też nie warto rozmawiać.


Tak, jeśli chcecie podejmować ten temat, to trzeba zapowiedzieć, że uczestnicy mają być po kąpieli, w czystej bieliźnie i ubraniu.


To nam przypomina tradycje Żydów?


Moje koleżanki służyły u Żydów i każda z nich mówiła, że u nich nauczyła się troski czystość ciała i mieszkania. Żydzi oceniali ludzi po czystych butach i ile razy  dotknęli czegoś, co ich zdaniem było nieczyste, myli ręce. Dlatego najczęściej omijały ich epidemie. Ich troska o czystość  była warunkiem życia. Wypowiedzi Jezusa na temat czystości można zrozumieć jedynie w koszernym, czyli czystym świecie Żydów, bo ta prawda była przez Jezusa   podawane w ich świecie.


A co jest wykładnikiem umiłowania czystości w mieszkaniu?


Łazienka. Wystarczy wejść do łazienki, by wiedzieć, z kim mamy do czynienia. Jako służąca najbardziej dbałam o to pomieszczenie.  Najczęściej sprzątałam w nich po innych, ale bywało, że mieszkańcy dbali o czystość łazienki,  a wtedy i mnie było łatwo rozpoznać w nich ludzi ceniących czystość serca. Czystość łazienki czyli miejsca najbardziej dyskretnego, jest wykładnikiem odpowiedzialności za własne mieszkanie.


Czy troskę o czystość można zamknąć w mieszkaniu?


Nie, wycieraczka już świadczy o tym, kto za drzwiami mieszka, ona jest wizytówką mieszkańców. Brudna świadczy o brudasach, czysta o stopniu ich kultury.


Czyli umiłowanie czystości to troska o środowisko, w jakim żyjemy?


Oczywiście, najlepiej to jest widoczne w zdrowym pokarmie, on musi być czysty.  Jeśli takie nie jest, to wirusów i bakterii jest w nim tysiące. Wszystko, przyniesione ze sklepu czy z rynku, winno być dokładnie obmyte.


Czyli to, co my nazywamy ekologią, to jest troską o czystość środowiska, konieczną dla naszego zdrowia i życia?


Jesteście pokoleniem, które nie dba o czystość środowiska, i dlatego z trudem podejmujcie temat o czystości serca.


Czystość była prawem mego rodzinnego domu i uczyłam się jej wszędzie, nawet opiekując się rannymi żołnierzami. Troska o czystość to jeden z najważniejszych kroków miłosierdzia. Ono bowiem polega na oczyszczaniu człowieka i jego świata. Czasem wejście do chorego polega na podaniu mu wody, i posprzątaniu jego łóżka lub mieszkania. To jest pierwszy krok miłosierdzia! Ja nieustannie dziękuję Bogu za czystość mego świata i serca. Dobrze rozumiana ekologia jest warunkiem czystego serca. W brudnym świecie ono z wielkim trudem potrafi ocalić swoją czystość.


Czy jest możliwe zachowanie czystości serca w świeci ludzi o niskim stopniu kultury, brudasów, sypiących z ust klątwami?

To jest niemożliwe, i nie należy mówić z nimi o Ewangelii, bo to jest rzucanie pereł przed wieprze. O co do czystość ust, Jezus jasno powiedział: „Z obfitości serca mówią usta”. Jak w sercu jest kloaka, to płynie z niej bród.


Jaki jest sens mówienia o czystości serca w dzisiejszym świecie?


Ewangelia jest zarezerwowana dla ludzi kochających porządek, harmonię, czystość osobistą i środowiska, w jakim się żyje. Głoszenie prawdy o czystości serca jest zarezerwowane dla spragnionych oglądania Boga, a takich jest niewielu.


Czy oglądałaś Boga już na ziemi?


Tak, otrzymałam taką łaskę. Z polecenia spowiednika usiłowałam to napisać w moim „Dzienniku”, ale wiedziałam że tego przekazać nie potrafię. Wiele godzin mego życia spędziłam na modlitwie, a to, co najczęściej robiłam, to sprzątanie, gotowanie posiłków, załatwianie codziennych spraw, robiłam pod Jego okiem. Wiedziałam, że On na mnie patrzy i On jest ze mną. 


Jako kobieta o czystym sercu mogłabyś mówić z nami o oglądaniu Boga?


Mogłabym, choć szczęście zawarte w spotkaniu z Nim jest nie do przekazania.


Droga Anielo, serdecznie ci dziękujemy za rozmowę. Często popełniamy błąd, głosząc piękne hasła o czystości serca, nie myjąc rąk, nie dbając o higienę, o czystość łazienki i własnego mieszkania, jeżdżąc brudnym samochodem. Dziękujemy ci za rozmowę na temat czystości, bo jako służąca ten temat masz doskonale opanowany, o troska o czystość twego otoczenia była zadaniem numer jeden. Jako służąca, zdecydowałaś się, aby być służącą Boga, a On zatrudnia jedynie mających czyste serca.


Ks. Edward Staniek

BL._ANIELA_SALAWA_BEATYFIKACJA.pdf pdf 293.44 KB 13-10-2015 Pobierz
BL._ANIELA_SALAWA_ROZWAZANIE.pdf pdf 378.97 KB 13-10-2015 Pobierz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam