
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Przy ulicy Grodzkiej, która prowadzi z Rynku Głównego do Zamku Królewskiego i Katedry na Wawelu, stoi jeden z największych, a jednocześnie najpiękniejszych kościołów Krakowa. Wygląda niemal identycznie jak kościół jezuitów Il Gesu' w Rzymie - nie bez przyczyny, bo zarówno rzymski jak i krakowski kościół sś. Piotra i Pawła wybudowali jezuici.
Sąsiaduje z romańskim kościołem św. Andrzeja, przy którym od ośmiu wieków nieprzerwanie mieszkają siostry klaryski. Przed kościołem na filarach ustawione zostały barokowe figury dwunastu apostołów.
W bocznym ołtarzu kościoła sś. Piotra i Pawła spoczywają relikwie sługi Bożego Piotra Skargi, jezuity z XVI wieku, kaznodziei dworu królewskiego, opiekuna ubogich. Wymyślił on i wprowadził w życie akcję Szpital Domowy, pomocy ubogim, sierotom bez posagu, wdowom z dziećmi, cierpiącym i samotnym. W ramach ŚDM akcja ta została podjęta na nowo przy kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym. W grudniu 2013 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, a pomnik ks. Skargi stoi na placu Marii Magdaleny przed kościołem.
Kościół sś. Piotra i Pawła jest szczególnie związany z osobą Karola Wojtyły. To właśnie tam, 10 lutego 1906 roku, miał miejsce ślub podoficera Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich, rodziców papieża Jana Pawła II. Fakt ten upamiętnia tablica umieszczona na kolumnie po lewej stronie od wejścia.
Czytaj więcej