data: 26.07 - 31.07.2016

Poznaj Kraków

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Przy ulicy Grodzkiej, która prowadzi z Rynku Głównego do Zamku Królewskiego i Katedry na Wawelu, stoi jeden z największych, a jednocześnie najpiękniejszych kościołów Krakowa. Wygląda niemal identycznie jak kościół jezuitów Il Gesu' w Rzymie - nie bez przyczyny, bo zarówno rzymski jak i krakowski kościół sś. Piotra i Pawła wybudowali jezuici. 

Sąsiaduje z romańskim kościołem św. Andrzeja, przy którym od ośmiu wieków nieprzerwanie mieszkają siostry klaryski. Przed kościołem na filarach ustawione zostały barokowe figury dwunastu apostołów.

W bocznym ołtarzu kościoła sś. Piotra i Pawła spoczywają relikwie sługi Bożego Piotra Skargi, jezuity z XVI wieku, kaznodziei dworu królewskiego, opiekuna ubogich. Wymyślił on i wprowadził w życie akcję Szpital Domowy, pomocy ubogim, sierotom bez posagu, wdowom z dziećmi, cierpiącym i samotnym. W ramach ŚDM akcja ta została podjęta na nowo przy kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym. W grudniu 2013 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, a pomnik ks. Skargi stoi na placu Marii Magdaleny przed kościołem.

Kościół sś. Piotra i Pawła jest szczególnie związany z osobą Karola Wojtyły. To właśnie tam, 10 lutego 1906 roku, miał miejsce ślub podoficera Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich, rodziców papieża Jana Pawła II. Fakt ten upamiętnia tablica umieszczona na kolumnie po lewej stronie od wejścia.

Czytaj więcej

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam