data: 26.07 - 31.07.2016

Poznaj Kraków

Kazimierz (żydowski)

Kazimierz (żydowski)

Kazimierz to jedna z najciekawszych części Krakowa. Dziś stanowi jego ścisłe centrum, ale kiedyś był osobnym miastem. Założony został w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego – stąd jego nazwa.

Pod koniec wieku XV na Kazimierzu zaczęli osiedlać się Żydzi. To właśnie oni wywarli największy wpływ na unikatowy charakter tego miejsca. Założyli tu własny cmentarz, wznieśli synagogi i domy modlitwy ze szkołami talmudycznymi, zbudowali łaźnię rytualną. Żydowska część Kazimierza przekształciła się w prawdziwe Oppidum Judeorum, wyraźnie oddzielone od części chrześcijańskiej.

Podział ten jest widoczny do dziś. Plac Wolnica to dawne centrum chrześcijańskiej części miasta, rynek. Wznosi się przy nim ratusz oraz ufundowany przez Kazimierza Wielkiego kościół Bożego Ciała. W pobliżu (już nie na Kazimierzu) znajdują się jeszcze dwa inne zabytkowe kościoły:  gotycki kościół św. Katarzyny oraz barokowy kościół św. Stanisława biskupa na Skałce.

Centrum dzielnicy żydowskiej stanowiła dzisiejsza ulica Szeroka. Wokół niej wzniesiono trzy bożnice. Największa i najstarsza z nich to Stara Synagoga. Obecnie mieści się w niej muzeum, w którym obejrzeć można wystawę judaików poświęconą świętom religijnym oraz życiu społeczności żydowskiej. Na przeciwległym końcu ulicy znajduje się synagoga Remuh. Przylega do niej cmentarz żydowski, jeden z najstarszych w Polsce i Europie. Nieco bardziej na uboczu jest synagoga Poppera oraz budynek dawnej łaźni rytualnej, tzw. mykwy. Godny uwagi jest także pomnik upamiętniający krakowskie ofiary Holocaustu.

Przy ul. Szerokiej znajduje się wiele restauracji, w których zjeść można dania kuchni żydowskiej i bliskowschodniej, a także posłuchać na żywo klezmerskiej muzyki. Ponadto, co roku odbywa się tu unikatowy koncert „Shalom na Szerokiej” – prezentacja muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołów z całego świata na zakończenie cyklicznego Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Serce współczesnego Kazimierza bije jednak nieco dalej, przy Placu Nowym. W dni powszednie działa tu targ, na którym można kupić niemal wszystko – od warzyw po antyki. Na środku placu znajduje się tzw. Okrąglak, w którym sprzedawane są pyszne zapiekanki. Wieczorami tętnią życiem okoliczne bary i knajpki. Każda z nich ma niepowtarzalny charakter i warta jest odwiedzenia.

Kazimierz można poznawać wszystkimi zmysłami: chłonąc piękno zabytków, poznając smaki tradycyjnych potraw, wsłuchując się w klezmerskie rytmy. Warto przyjść tu na spacer by poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca.

Patrycja Wierzbicka

Czytaj więcej
Czytaj więcej – trasa zabytków żydowskich
 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam