data: 26.07 - 31.07.2016

Poznaj Kraków

Centrum Jana Pawła II

Centrum Jana Pawła II

Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!" jest hołdem złożonym papieżowi-Polakowi, ale także podjęciem dziedzictwa myśli i ducha, jakie zostawił swoim rodakom. To dziedzictwo nadal inspiruje Kościół oraz miliony uczniów Chrystusa na całym świecie. „Chcemy to dziedzictwo twórczo rozwijać, chcemy w jego świetle stawiać czoła nowym wyzwaniom, a także przekazać je następnym pokoleniom. Centrum nie jest pomnikiem, ale ważnym miejscem spotkania z osobą Jana Pawła II, z jego myślą, jego duchem, z jego świętością” – podkreśla kard. Stanisław Dziwisz.

Inicjatywa powołania papieskiego Centrum „Nie lękajcie się!” została podjęta w Krakowie 2 stycznia 2006 roku przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Budowa obiektów zaprojektowanych przez młodego architekta Andrzeja Mikulskiego rozpoczęła się jesienią 2008 r. na obszarze dawnych Zakładów Sodowych „Solvay”, w miejscu symbolicznie związanym z latami młodości Karola Wojtyły.

W pierwszym etapie inwestycji powstał kościół dolny, gdzie znajdują się relikwie Jana Pawła II. Wzniesiono wtedy także Centrum Wolontariatu oraz Instytut Jana Pawła II.

W drugim etapie inwestycji zaplanowano budowę Muzeum Jana Pawła II, wieży widokowej oraz ukończenie prac w kościele górnym. Prowadzą do niego odlane z brązu drzwi przedstawiające postać św. Jana Pawła II, któremu towarzyszą święci i błogosławieni wyniesieni przez niego na ołtarze. W wykończeniach wnętrza dominuje kamień oraz beton architektoniczny. W ołtarzu głównym i na bocznych ścianach znajduje się dekoracja mozaikowa - dzieło o. Marko Ivana Rupnika SJ, uznanego w świecie artysty słoweńskiego pochodzenia, twórcy mozaik m.in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech. Uroczyste poświęcenie nowego kościoła nastąpiło 23 czerwca 2013 roku, dwa lata po wprowadzeniu relikwii Jana Pawła II do kościoła dolnego.

W przyszłości powstaną kolejne obiekty: Centrum Konferencyjne, Dom Pielgrzyma, Centrum Rekolekcyjne i Rehabilitacyjne oraz hotel.

Zapraszamy na stronę Centrum Jana Pawła II

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam