data: 26.07 - 31.07.2016

Poznaj Kraków

Barbakan

Barbakan

W obrębie pasa zielonych Plant, po których dzisiaj lubimy spacerować wokół Starego Miasta, stoi ceglany budynek zbudowany na planie koła z charakterystycznymi wieżyczkami. To Barbakan, dziś pozbawiony swej pierwotnej funkcji, ale w średniowiecznym Krakowie stanowiący ważny element fortyfikacji miasta. Tu także rozpoczynał się trakt królewski, czyli tzw. Droga Królewska, która prowadziła wówczas przez Bramę Floriańską, dalej ulicą Floriańską na Rynek Główny obok bazyliki Mariackiej, następnie ulicą Grodzką aż na Wawel. Tą trasą szły pochody koronacyjne królów, kondukty pogrzebowe ważnych osobistości (ostatnio pogrzeb Sławomira Mrożka), dyplomaci i kupcy.

Przez Barbakan wjeżdżali do królewskiego  miasta bohaterowie wypraw wojennych, waleczni wodzowie, prowadzący jeńców. To dlatego nosił on nazwę Bramy Chwały (Porta Gloriae). Ta budowla obronna o niezwykłej konstrukcji była w XV i XVI wieku ważnym punktem obronnym Krakowa -  gwarantowała stały dostęp do Miejskiego Arsenału.

Barbakan z Bramą Floriańską łączyła początkowo szyja, w wiekach średnich otaczała go też głęboka fosa, lecz dzisiaj nie ma już po nich śladu. Pod Barbakanem prowadził podziemny chodnik, którym w razie zagrożenia mogli uciec broniących miasta z murów fortecy. Konstruktorzy zadbali o bardzo solidne ściany budowli. Część Barbakanu znajdująca się powyżej poziomu wody została wykonana z dobrze wypalonej cegły. Mury na całej wysokości były odporne na ogień artyleryjski. Ich grubość wahała się od ok. 45 cm do ponad 3 metrów. Na czterech kondygnacjach umieszczono ok. 130 strzelnic. Były one tak rozmieszczone, by załoga broniąca fortecy mogła pokryć ogniem cały teren przed murami. Na szczycie budowli zachowały się ganki z otworami w podłodze, przez które wylewano na nieprzyjaciela stopiony ołów, wrzący olej lub miotano pociski.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies.

Potwierdzam